Jak możesz znaleźć swoją grupę krwi?


Jak możesz znaleźć swoją grupę krwi?

Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Jak możesz dowiedzieć się swojej grupy krwi?

Wiedząc, że ich grupa krwi może pomóc osobie lepiej zrozumieć jej zdrowie i być bardziej poinformowanym o potencjalnych metodach leczenia.

Obecność lub nieobecność substancji zwanych antygenami pomaga określić grupę krwi. Antygeny biorą udział w wyzwalaniu odpowiedzi immunologicznej organizmu.

Osoba może mieć antygeny, antygeny B, zarówno lub żaden na powierzchni czerwonych krwinek. Mogą również mieć białko zwane czynnikiem Rhesus (RH).

W tym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób dana osoba może zidentyfikować swoją grupę krwi. Badamy również, jaka jest grupa krwi, jak się pojawia i jak może wpływać na transfuzje krwi.

Jak dowiedzieć się swojej grupy krwi w domu

Osoba zwykle odwiedza klinikę lub gabinet lekarski, aby znaleźć grupę krwi. Tam lekarz lub pielęgniarka rysuje próbkę krwi i wysyła ją do laboratorium do testowania.

Istnieją jednak sposoby określania grupy krwi w domu.

poprzez pobieranie krwi

Osoba może zidentyfikować swoją grupę krwi w domu za pomocą szybkiego pisania krwi Zestaw.

Korzystanie z zestawu wymaga, aby osoba nakłuć palec igłą. Zestaw jest wyposażony w kartę zawierającą chemikalia znane jako odczynniki. Te testy na obecność przeciwciał i czynnika RH.

Gdy jedna lub więcej przeciwciał w rodzaju krwi lub czynnika RH jest obecnych w próbce krwi, test wytwarza „zlepianie się” krwi. Zazwyczaj, jeśli zlepianie się nie wystąpi, grupa krwi osoby jest O-ujemna.

bez pobierania krwi

osoba może być w stanie użyć próbki śliny, aby przetestować swoją grupę krwi . Około 80% osób produkuje odpowiednie antygeny w ich ślinie.

Według badań z 2018 r. Jeśli dana osoba wydziela te antygeny w ślinie, suszona próbka śliny może niezawodnie wskazywać na grupę krwi.

Należy jednak zauważyć, że nie wszyscy wydzielają te antygeny, a ta metoda niekoniecznie wskazuje na obecność lub brak czynnika RH.

Jak określić grupę krwi dla Bezpłatnie

Osoba może znaleźć swoją grupę krwi, przekazując krew. Organizacje non -profit, takie jak amerykański Czerwony Krzyż, zbierają krew od wolontariuszy do użytku w szpitalach i w sytuacjach awaryjnych na całym świecie.

Na przykład uczestnicząc w popędu krwi, osoba przekazuje 1 kufel krwi, którego całkowite uzupełnienie może potrwać 4–6 tygodni.

Osoba może następnie otrzymać kartę dawcy, która może wskazywać na ich grupę krwi.

Osoba nie musi znać swojej grupy krwi, aby przekazać krew.

Jaka jest grupa krwi?

Pierwszy etap w identyfikacji grupy krwi obejmuje test o nazwie Typing ABO. To określi, który z czterech głównych rodzajów krwi ma:

 • A: Obecność tylko antygenu
 • B: Obecność tylko antygenu B.
 • AB: Obecność obu antygenów
 • o: Obecność ani antygenu

Drugi etap obejmuje identyfikację obecności (+) lub Brak (-) czynnika RH we krwi osoby.

Uwzględniając cztery typy ABO i dwa typy RH, istnieje osiem typowych rodzajów krwi:

Czy grupy krwi są dziedziczone?

Osoba dziedziczy grupę krwi od biologicznych rodziców.

Rodzic z krwią typu A może albo przekazać antygen lub w ogóle antygen. Jeśli drugi rodzic ma krew typu B, może przekazać antygen B lub brak antygenu. W zależności od kombinacji ich dziecko może mieć krew A, B, AB lub O.

Jeśli oboje rodzice mają krew, dziecko może mieć tylko krew.

Osoba dziedziczy czynnik RH w ten sam sposób.

Czy grupy krwi mogą wpływać na transfuzje krwi?

Transfuzja krwi zwykle występuje, gdy dana osoba doświadczyła urazu lub operacja, która spowodowała ekstremalną utratę krwi.

Gdy dana osoba otrzymuje transfuzję krwi, konieczne jest dopasowanie rodzaju krwi dawcy do biorcy. Powodem jest to, że ciało rozwija przeciwciała przeciwko wszelkim antygenom ABO, które nie są naturalnie obecne we krwi. Jeśli dana osoba otrzyma krew od dawcy o innej grupie krwi, będzie zawierać te antygeny, a ciało biorcy odrzuci darowaną krew krwi . Lekarz może opisać to odrzucenie jako ostrą reakcję hemolityczną immunologiczną lub ostrą reakcję transfuzji hemolitycznej. Ta reakcja może być niebezpieczna, a nawet śmiertelna. Gdy przeciwciała biorcy atakują komórki krwi z transfuzji, komórki otwierają się, uwalniając substancje do krwioobiegu, które mogą powodować szkody. Nerki mogą zostać uszkodzone, a pracownicy służby zdrowia będą musieli natychmiast zatrzymać transfuzję.

Niektóre objawy ostrej hemolitycznej reakcji transfuzji obejmują:

 • Kobiecie oddechu
 • Ból klatki piersiowej
 • Ból dolnej części pleców
 • Gorączka

Jeśli krew danej osoby jest ujemna, jest ono powszechnym dawcą. Krew O-ujemna zwykle nie powoduje reakcji niepożądanych podczas transfuzji, ponieważ nie zawiera ani antygenu, ani czynnika RH.

Jak zauważa American Cancer Society, jeśli dana osoba ma:

 • Typ Krew A: nie są w stanie otrzymać czerwonych krwinek typu B lub AB.
 • Krew typu B: Nie są w stanie otrzymać czerwonych krwinek typu A lub AB.
 • Typ Krew ab: Mogą otrzymać czerwone krwinki typu A, B, AB lub O.

Podsumowanie

chociaż nie jest to często konieczne, aby osoba poznała swoją Grupa krwi, informacje te mogą być przydatne.

Grupa krwi osoby jest odziedziczona i istnieje kilka sposobów ich zidentyfikowania, w tym odwiedzanie gabinetu lekarskiego lub kliniki, przekazanie krwi i za pomocą zestawu do testowania domowego zestawu domowego .

 • Blood/Hematology

Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią tylko z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Jak Twój okres może wpływać na ruchy jelit?

Wiele osób zauważa, że ​​ich nawyki jelit zmieniają się przewidywalnie w miesięcznym cyklu menstruacyjnym. To przesunięcie wzorca wynika, że ​​na jelit wpływa zmiany hormonów związane z okresem.

Podczas każdego cyklu miesiączkowego ciało przechodzi przez wiele przesunięć hormonalnych. Zmiany te wpływają na całe ciało, co prowadzi do znanych objawów zespołu przedmiesiączkowego (PMS), takich jak wahania nastroju, skurcze i zmiany trawienne.

Zmiany ruchu jelit podczas miesiączki mogą obejmować zaparcia, biegunkę lub częstsze ruchy jelita . W jednym badaniu wykazało, że 73% kobiet doświadczyło objawów przewodu pokarmowego związane z okresem. Niektóre osoby opisują te zmiany jako „kupa z okresu”.

W tym artykule przyglądamy się możliwym przyczynom, dla których okresy mogą wpływać na ruchy jelit i kilka wskazówek dotyczących zarządzania objawami.

Okresy i okresy i okresy i Ruchy jelit

Poniższe sekcje omawiają zmiany ciała, które występują tuż przed lub w okresie miesiączkowym, które mogą wpływać na ruchy jelit.

Zwiększone skurcze mięśni

tuż przed Menstruacja, ciało uwalnia hormony znane jako prostaglandyny. Hormony te stymulują skurcze mięśni w macicy. Te skurcze pomagają ciału zrzucić podszewkę macicy.

W tym samym czasie hormony okresowe mogą stymulować skurcze mięśni w jelitach i jelit, które są blisko macicy, powodując częstsze ruchy jelit. Zmniejszają również to, jak dobrze organizm pochłania wodę, dzięki czemu stołek jest bardziej miękki i zwiększając ryzyko biegunki.

W tym czasie trudno jest odróżnić skurcze macicy a skurczami żołądkowymi lub jelitowymi. Oba mogą być niewygodne lub bolesne.

Prostaglandyny są również zaangażowane w wiele innych objawów PMS, w tym bóle głowy.

Zwiększone progesteron

progesteron jest kolejnym hormonem, który rośnie w prawo Przed okresem menstruacyjnym. W przypadku niektórych progesteron może wpływać na przewód pokarmowy, aby spowodować https://harmoniqhealth.com/pl/ zaparcia lub biegunkę.

u kobiet, które mają przewlekłe problemy z jelit lub choroba zapalna jelit (IBD), takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Crohna, miesiączkowanie może dokonywać menstruacji. Objawy gorsze. Na przykład u osób z zaparciami związanymi z IBD zmiany związane z progesteronem mogą pogorszyć zaparcia. Dotyczy to również osób z takimi chorobami, jak endometrioza, mięśniaki macicy i torbiele jajnika.

Ponadto osoby z IBD częściej doświadczają innych objawów PMS, takich jak bóle głowy lub ból menstruacyjny.

Zmiany dietetyczne

progesteron mogą zwiększyć poczucie głodu i mogą powodować głód pokarmu o wysokiej zawartości tłuszczu lub cukru, takich jak lody lub czekolada. Ciało ma trudności z trawieniem tych pokarmów, a jedzenie większej liczby z nich może wpływać na ruchy jelit.

Zmiany związane z PMS w nawykach dietetycznych mogą przyczynić się do tego, dlaczego niektóre osoby zauważają różnice w spójności, regularności, regularności, lub zapach stołka przed lub w okresie.

Zwiększony stres lub lęk

Podczas PMS lub okresu menstruacyjnego wiele osób doświadcza wahań nastroju lub zwiększonego poziomu lęku. Stres może również wpływać na ruchy jelit, powodując zaparcia lub biegunkę.

Według badań pojawiających się w czasopiśmie BMC Women Health, ludzie zgłaszają większą wrażliwość na ból i dyskomfort w fazie przedmiesiączkowej, a także na ich okresach . Ta czułość może również zaostrzać objawy. Jednak zmiany diety i stylu życia mogą zmniejszyć ryzyko lub wpływ rozstraszania żołądka, zaparć lub biegunki.

Poniższe wskazówki mogą pomóc ludziom lepiej radzić sobie z zaburzeniami trawiennymi związanymi z okresem:

                 Jedz dużo naturalnego błonnika, w tym owoce, warzywa i pełne ziarna. Pokarmy o wysokiej zawartości błonnika pomagają utrzymać regularny układ trawienny.

                • Zrób coś fizycznego. Poruszanie się może pomóc złagodzić wzdęcia związane z PMS i dyskomfort oraz pomóc w ruchu jelit.
                • Wypróbuj zmiękczacze stołka. Zmiękczacze stołka pomagają łatwiej przechodzić przez jelito, aż poziom hormonów wyrównuje.
                • weź ibuprofen. Ibuprofen może nie tylko pomóc zmniejszyć skurcze macicy i dyskomfort, ale także inhibitor prostaglandyn. Czasami efekt ten może pomóc w oderwaniu objawów trawiennych związanych z okresem.

                Jeśli zaburzenia jelit związane z okresem przeszkadzają w codziennym życiu człowieka, mogą porozmawiać z lekarzem o najlepszych opcjach leczenia. Hormonalna kontrola urodzeń, taka jak doustna pigułka antykoncepcyjna, może zmniejszyć PMS u niektórych osób, pomagając regulować poziomy hormonów.

                Niektóre osoby decydują się na ciągłe przyjmowanie pigułki i unikanie okresów. Zawsze powinni najpierw porozmawiać ze swoim lekarzem przed zastosowaniem tego podejścia.

                Podsumowanie

                Zmiany jelit związane z okresem mogą być nieprzyjemne, ale zwykle kończą się, gdy kończy się okres. Jeśli leczenie domowe nie pomogą, lekarz może zalecić leki na problem podstawowy lub leczenia hormonalne.

                • PRZESZŁOŚCI UL> Medical News ma dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią wyłącznie z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

                 Jak możesz stwierdzić, czy twoje dziecko jest w dół?

                 Zrzucanie dziecka jest, gdy głowa dziecka przesuwa się do dół do miednicy gotowej do porodu. Zwykle zdarza się to pod koniec trzeciego trymestru ciąży.

                 Zwane również błyskawice, upuszczenie dziecka jest znakiem, że dziecko jest prawie gotowe do urodzenia. Przed upuszczeniem dziecko może się obracać, więc tył głowy znajduje się w kierunku przodu brzucha, głowa skierowana w dół. Następnie dziecko może spaść do miednicy.

                 Kiedy dziecko osiedli się w miednicy, lekarze opisują to jako zaangażowani. Oznacza to, że jest gotowy do narodzin.

                 Kiedy dzieje się upuszczenie dziecka?

                 Właśnie wtedy, gdy to się dzieje, jest inne dla każdej kobiety. Nie ma ustalonego dnia ani tygodnia, w którym kobiety powinny oczekiwać, że ich dziecko spadnie.

                 Dla niektórych kobiet, upuszczenie dziecka dzieje się tak, jak zaczyna się poród lub kilka godzin wcześniej. W przypadku innych kobiet może się to zdarzyć na kilka tygodni przed rozpoczęciem porodu.

                 Zrzucanie dziecka może przybyć bliżej pracy dla kobiet, które miały już dzieci. Wynika to z faktu, że ich ciało przeszło wcześniej przez poród, więc ich miednica może potrzebować mniej czasu na dostosowanie się do procesu.

                 Kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy praca. Może to być spowodowane tym, że ich mięśnie miednicy muszą dostosować się do pozycji porodowej, zanim zacznie się poród.

                 Jeśli kobieta uważa, że ​​jej dziecko spadło, powinna porozmawiać z lekarzem. Lekarz może sprawdzić pozycję dziecka, co pomaga im oszacować, kiedy może rozpocząć się poród.

                 Jak to jest

                 Niektóre kobiety mogą poczuć, że dziecko upadają jako nagły, zauważalny ruch. Inni mogą w ogóle nie zauważyć.

                 Niektóre kobiety mogą zauważyć, że ich brzuch jest lżejszy po upuszczeniu dziecka. Może to być spowodowane tym, że dziecko jest umieszczone niżej w miednicy, pozostawiając więcej miejsca na swoim środku.

                 To uczucie zwiększonej przestrzeni w brzuchu jest powodem, dla którego upuszczenie dziecka jest również nazywane błyskawicą.

                 Rozjaśnianie może wydawać się dla niektórych niewłaściwy termin. Zrzucanie dziecka czasami sprawia, że ​​kobiety czują się, jakby noszą kulkę do kręgli między nogami.

                 Doświadczenie każdego kobiety z upuszczaniem dziecka jest inne.

                 Dziewięć oznak upuszczania dziecka

                 Poniższe znaki sugerują, że dziecko mogło upuścić:

                 1. Dolny brzuch

                 Bump ciąży kobiety może wyglądać, jakby siedział niżej, gdy dziecko upadnie.

                 2. Ból ciśnienia miednicy

                 Gdy dziecko wpada do miednicy, ciśnienie w tym obszarze może wzrosnąć.

                 Może to spowodować, że kobieta czuje się, jakby chodzi.

                 3. Ból miednicy

                 Kiedy dziecko upadnie, niektóre kobiety mogą doświadczać błysków bólu miednicy. Może to wynikać z tego, że głowa dziecka naciska na więzadła w miednicy.

                 4. Łatwiej oddychanie

                 Po upuszczeniu dziecka jest mniejszy nacisk na przeponę. Może to ułatwić oddychanie.

                 5. Hemoroidy

                 Po upadku dziecka jego głowa może wywierać nacisk na nerwy w miednicy i odbytnicy. Ciśnienie to może powodować hemoroidy.

                 6. Więcej rozładowania

                 upuszczenie dziecka zwiększa nacisk na szyjkę macicy. Powoduje to, że straci wtyczkę śluzową, która znajduje się na szczycie szyjki macicy do końca ciąży. Jest tam, aby powstrzymać bakterie przed wejściem do macicy.

                 Po upuszczeniu dziecka wtyczka śluzu może wychodzić z pochwy jako galaretki lub wydzieliny podobne do żółtka.

                 7. Często potrzeba oddawania moczu

                 Gdy dziecko siedzi niżej w miednicy, jego głowa może wywierać nacisk na pęcherz. Może to sprawić, że kobieta musiała często oddawać oddawanie moczu.

                 8. Ból pleców

                 upuszczenie dziecka może wywierać dodatkowy nacisk na mięśnie w dolnej części pleców. Może to powodować ból pleców.

                 9. Czuję się bardziej głodny

                 Gdy dziecko upadnie, może zmniejszyć nacisk na żołądek. Może to złagodzić zgagę i zwiększyć głód.

                Contents

                How Popular Are You,. Online Can Be? A nutritious Relationship Between your CEO plus the Board of Directors
                How Popular Are You,. Online Can Be?
                A nutritious Relationship Between your CEO plus the Board of Directors